Haber

Bitlis ve Van’da usta öğreticiler ve kadın kursiyerler depremzedeler için seferber oldu

Van ve Bitlis’te usta öğreticiler ve kadın kursiyerler, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerden etkilenenler için eşofman, pijama, nevresim, eşarp ve bere dikiyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından yaraları sarma çalışmaları sürüyor.

Vatandaşların depremzedelere yardım etmeye devam ettiği Van ve Bitlis’te kadınlar da atölyelerde deprem bölgesinde halkın içini ısıtacak eserler dikerek çalışmalara katkı sağlıyor.

Bitlis Halk Eğitimi Merkez Müdürlüğü’ndeki usta öğretici ve kursiyerler, diktikleri kışlık eşofman, pijama, nevresim, atkı ve bereleri ilgili kurumlara teslim etti.

Triko bölümünün usta eğitmeni Gizem Aktaş, depremin ikinci gününde kursiyerlerle depremzedeler için neler yapabileceklerini konuştuklarını gazetecilere anlattı.

Belediye ve Halk Eğitim Merkezi’nden temin ettikleri malzemelerle insanın içini ısıtacak eserler yapmaya başladıklarını belirten Aktaş, “İlk etapta yaptığımız ürünleri deprem bölgesine gönderilmek üzere gerekli yerlere ulaştırdık. Devam ediyoruz. atkı ve bere yapmaya, malzeme oldukça devam edeceğiz. Daha fazlasını yapmak için çaba göstereceğiz.”

Usta öğretici Fatma Aydın, depremin ardından bayan kursiyerlerle çalışmaya başladıklarını belirterek, “Malzeme olduğu sürece üretmeye devam edeceğiz. Şu anda çocukların yaş gruplarına göre eşofman üretimi yapıyoruz. depremden sonra üşümeyin.” söz konusu.

“Kadınlar örnek işlere imza atıyor”

Van’da İpekyolu Belediyesi, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremden etkilenenlerin yaralarını sarması için kışlık kıyafet bağışına devam ediyor.

Belediye koordinasyonunda kurulan atölyelerde usta öğreticiler, bayan kursiyerler ve gönüllülerden oluşan grup, depremzedeler için atkı, bere, triko bebek tulumu, kazak, hırka, polar ve pijama gibi giysiler dikiyor.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Emre Aydın, “Dikiş nakış kurslarına giden kadınlarımız burada istekli eğitmenler eşliğinde harıl harıl çalışıyorlar. depremin ilk saatleri.Bir günde bin eşofman takım, üst giysi, atkı.Bere,bebek tulum,hırka,kazak gibi kıyafetleri üretme kapasitemiz var.10 eğitmen ve 40’a yakın kursiyerden oluşan ekiplerimiz , büyük bir özveriyle çalışıyoruz.Hanımlar örnek bir iş çıkarıyorlar.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu