İş

Brisa, Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) 3 farklı kategoride liderleri arasına adını yazdırdı.

Sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve sonuçlarını uluslararası saygın kuruluşlardan aldığı değerlendirmelerle ölçen Brisa, uluslararası çevre raporlama platformu Carbon Disclosure Project’in (CDP) “İklim Değişikliği” kategorisine 6 kez Küresel Başkanlar arasında girdiğini duyurdu. 2022’de Türkiye’nin liderliğini takip ediyor. CDP başarıları devam eden Brisa, “Tedarikçi İlişkileri Derecelendirmesi”nde 4. kez Global Başkanlar arasında yer alırken, “Su Güvenliği” kategorisinde 4. kez Türkiye liderleri arasında yer almayı başardı.

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation’ın iştiraki olan Brisa, “Herkese Getir” yaklaşımıyla sürdürülebilirlik alanında oluşturduğu yol haritasında emin adımlarla ilerliyor.

 

Dünyanın kâr amacı gütmeyen en büyük çevre girişimi olan Karbon Saydamlık Projesi’nde (CDP) liderliğini “İklim Değişikliği” kategorisinde küresel liderliğinin ardından 2022’de de sürdüren Brisa; “Tedarikçi İlişkileri Derecelendirmesi”nde 4. kez A düzeyinde değerlendirilmiştir. Brisa bu yıl yönetişim, hedefler, değer zinciri emisyonları, tedarikçi katılım stratejileri gibi alanlarda yüksek performans göstererek dünya başkanları arasında yerini aldı.

Sürdürülebilirliği işinin merkezine koyan Brisa, yaşanan su kriziyle mücadele kapsamında su tüketimini kontrol etmeye yönelik projeleriyle CDP “Su Güvenliği” kategorisinde Türkiye’de 4. kez orta sıralarda yer almayı başardı. bütün dünyada.

Sürdürülebilirlik konusunda somut hedeflere dayalı eylem planlarını uygulamaya devam eden Brisa, 2008 yılından bu yana yürüttüğü çalışmalarla İzmit üretim tesisinde kuyu suyu tüketimini yüzde 67 oranında azalttı. Hedefi, 2025 yılına kadar İzmit tesislerinde yüzde 75 azalma sağlamak. Aksaray fabrikasında kuyu suyu tüketimini 2030 yılında yüzde 70 azaltmak.

“2050’de Net Sıfırı Hedefliyoruz”

Brisa’nın sürdürülebilirlik alanındaki başarılarını takdirle karşılayan Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, “Sürdürülebilirlik yol haritamızı, şirket ortaklarımız Bridgestone’un vizyonuyla, yönetişim sistemleri bazında, çevresel ve toplumsal boyutlarda, 2005 yılından bu yana kesintisiz olarak sürdürüyoruz. A.Ş. ve Sabancı Holding. Bu içerikte; Emisyon azaltım hedeflerimizi 1,5 derece senaryosuna göre hesapladık. CDP girişimlerinden Science-Based Purposes Initiative’e onaylattık. Güç ve emisyon yönetimi, doğal kaynak kullanımı, döngüsel ekonomi, çevresel çalışma ve hizmetler, sürdürülebilir satın alma alanlarında karbon emisyonumuzu azaltan kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Sadece kendi bünyemizde değil, tüm maliyet zincirimizde sürdürülebilir uygulamalara geçişi destekliyoruz. Hem tedarikçilerimizin hem de bayilerimizin sürdürülebilir iş biçimlerini benimsemesi için çalışıyoruz. Amacımız; 2030 yılına kadar doğrudan emisyonlarımızı %56 oranında azaltmak ve 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmak. Bu hedefimizi gerçekleştirirken uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan değerlendirmeler hem yol haritamızı güçlendiriyor hem de bizi en iyisini yapmaya teşvik ediyor. Elde ettiğimiz sonuçlar, Brisa’yı küresel iş dünyasının ve lastik sektörünün başkanlar arenasına taşıdı. Bu başarılı sonuçlara ve sürdürülebilirlik yolculuğumuza katkı sağlayan Brisa çalışanlarını kutluyorum. Örnek ve öncü şirket konumumuzu sürdürmek için taahhütlerimizin gösterdiği yolda devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu