Haber

Celal Şengör: Erdoğan başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı

Jeolog Celal Şengör, Almanya’da yayınlanan Bild gazetesinden Hartmut Wagner’in Maraş merkezli sarsıntılarla ilgili sorularını yanıtladı. Şengör, “Erdoğan tamamen başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı” dedi. Erdoğan ülkesini bu kadar büyük depremlere hazırlamak için ne yaptı? Hiç bir şey! Gerçi 2003-2014 yılları arasında başbakanlık yaptı, ardından cumhurbaşkanı oldu” dedi.

Erdoğan’ın eksik kaldığı noktaları anlatan Şengör, “Erdoğan, binaların depreme dayanıklı olması için kanunlar çıkardı. Ancak bu kanunlar yürürlüğe girdikten sonra onları denetlemedi.”

Yolsuzluk konusuna dikkat çeken Şengör, “Devletin depreme hazırlanmak için harcadığı paranın çoğu bazı devlet görevlilerinin cebine gitti. Erdoğan artık kimsenin bir şey söylemeye cesaret edemediği bir ortam yarattı. Eleştirel kamu görevlilerini görevden aldı ya da görevden aldı. Pazartesi günü yaşanan depremlerden sonra bile kendini belli etti. Eleştiren vatandaşları ‘dürüst’ diye aşağıladı.”

Celal Şengör, İstanbul’da da büyük bir deprem olabileceğini belirterek şu bilgileri verdi: “Pazartesi günü meydana gelen depremin büyüklüğü 7.8. Maalesef İstanbul’da da bu büyüklükte bir deprem beklemeliyiz. Önümüzdeki 30 yılda 7’den büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 70 ve böyle bir depremin sonuçları korkunç olur! 50.000 ile 100.000 arasında insanın öleceğinden korkuyorum. İstanbul’daki binaların yüzde 60’ı kaçak ve tahminen 8.000 bina tamamen yıkılabilir. (HABER MERKEZİ)

akyurt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu