Haber

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan enflasyon mesajı: ‘Telafi edici zam derhal yapılmalı’

Verilerine yönelik eleştirilerle gündeme gelen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Buna göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ağustos ayında yüzde 9,09 oranında arttı. Yıllık bazda ise yüzde 58,94 oldu.

’12 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 128′

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK’in veriler üzerinde oynadığını belirterek, 12 aylık enflasyon oranının yüzde 128 olduğunu belirtti.

Sosyal medya hesabından davette bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilere, personele ve memurlara reel oranlarda tazminat artışı çağrısında bulundu:

“Dün paylaşılan bilgilerden TÜİK’in hesaplama anlayışını değiştirdiği anlaşılıyor. Yani veriler üzerindeki makyajı azaltıp gerçeklere yaklaştı. Şimdi gerçekler konuşulmaya başlandıysa 12- Aylık enflasyon yüzde 58 değil yüzde 128. Emeklilerden, emekçilerden, memurlardan özür dileyerek reel oranlara indirdik. Tazminatın bir an önce artırılması gerekiyor.

TÜİK, bu ‘hesap’ değişikliğiyle milletin daha önce de aldatıldığını belirterek; maaşlarına enflasyona göre zam alan milyonlarca vatandaşın mağlup olduğu; Talimatı veren Saray’ın ve o talimatı uygulayanların kabahat işlediğini kabul etti.

Şimdi gerçekler konuşulursa 12 aylık enflasyon %58 değil %128. Emeklilerden, personelden ve memurlardan özür dilenerek tazminatların bir an önce gerçek oranlara yükseltilmesi gerekiyor.” (HABER MERKEZİ)

gucehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu