Haber

Nijer’de askeri hareketlilik var: Devlet başkanı gözaltına alındı

Eski Fransız kolonisi Nijer’de 1960’taki bağımsızlığından bu yana dört darbe oldu.

İlki, Nisan 1974’te Önder Diori Hamani’ye karşı düzenlenen darbeydi ve sonuncusu, Önder Mamadou Tandja’yı deviren Şubat 2010 darbesiydi.

Ayrıca ülke çok sayıda darbe girişimiyle sarsıldı.

Nijer bu sabah bir kez daha darbe tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Devlet başkanı tutuklandı

Cumhurbaşkanlığı muhafızlarının, sabah saatlerinden bu yana askeri araçlarla çevrili Başkan Muhammed Bazoum’u cumhurbaşkanlığı sarayında tuttuğu bildirildi.

Kaynakların aktardığı bilgilere göre Bazum’un iman ettiğini belirten Hz. Kendisi ve ailesi konutta, bir şey olmadı, görüşmeler devam ediyor” dedi.söz konusu.

Nijer Devlet Lideri Mohamed Bazoum

sağlık

Nijer Demokrasi ve Sosyalizm Partisi (PNDS) Milletvekili Kalla Moutari “Cumhurbaşkanı ve bakan arkadaşlarımla görüştüm, iyiler”sözünü kullandı.

Bu arada cumhurbaşkanlığı ve güvenlik kaynakları, saraya yakın bakanlıkların da kapatıldığını ve saray çalışanlarının bu bakanlıklara giremediğini bildirdi.

Hayat olağan akışında devam ediyor

Bölgedeki muhabirler, başkent Niamey’de hayatın normal akışında devam ettiğini, silah seslerinin duyulmadığını, trafik akışının yanı sıra internet erişiminin de tamamlandığını söyledi.

Ayrıca Mart 2021’de Nijer’deki bir darbe girişimi, Bazoum’un göreve başlamasından birkaç gün önce bir askeri birliğin başkanlık sarayını ele geçirmeye çalışmasıyla püskürtüldü.

haber-golova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu