Haber

Polonya Cumhurbaşkanı Duda: “Polonya, Ukrayna’ya 2 milyar dolara yakın askeri destek sağladı”

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya’nın bugüne kadar Ukrayna’ya yaklaşık 2 milyar dolarlık askeri takviye sağladığını açıkladı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Almanya’nın başkenti Berlin’e bir günlük çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmeye gelen Duda, görüşmenin ardından Steinmeier ile ortak basın toplantısı düzenledi. Duda, “Polonya, Ukrayna’ya yaklaşık 2 milyar dolarlık askeri destek sağladı. Polonya’da üretilen silahların iyi çalıştığı ve Ukrayna askerlerinin gerçekten Ukrayna topraklarının savunmasına yardım ettiği bilgisini almaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Rusya’nın Ukrayna’nın altyapısını bombalaması nedeniyle hem Almanya’nın hem de Polonya’nın yeni bir mülteci akını ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunan Duda, Alman mevkidaşına Polonya’ya Patriot füzeleri konuşlandırma önerisi için teşekkür etti.

“Polonya ve Almanya, Ukrayna’yı desteklemeye kararlı”

Steinmeier ise her iki ülkenin de toprak bütünlüğü, özgürlük ve yeniden yapılanma mücadelesinde Ukrayna’yı desteklemeye kararlı olduğunu söyledi. Almanya’nın NATO’nun doğu kanadının ve ittifakın tüm topraklarının korunmasına önemli katkı sağladığını belirten Steinmeier, “Polonya’nın güvenliği bizim kendi güvenliğimiz için de büyük önem taşıyor. Bu kış Rusya sivil altyapıya saldırarak taciz etti. Açılma stratejisinin başarıya ulaşmaması için Almanya ve Polonya olarak Ukrayna halkına destek vermemiz önemlidir.” – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu