Haber

Bulgaristan, Rusya’ya yönelik yaptırımları artırmak için inisiyatif kullanacak

Bulgaristan hükümeti, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından Rusya’ya yönelik yaptırımları daha etkin bir şekilde uygulamak ve Rus lobisinin ülkedeki etkisini azaltmak için girişimlerde bulunacak.

Savaşın ilk günlerinde Bulgaristan’ı “düşman ülke” ilan eden Rusya’nın etkisi ve eylemlerinin yaz tatilinin ardından Bulgaristan Parlamentosu’nun gündemindeki başlıca konular arasında yer alması bekleniyor.

İktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB), Değişime Devam (PP) ve Demokratik Bulgaristan (DB) partilerinin koalisyonu ile üyelerinin çoğunluğu Türk ve Müslümanlardan oluşan Haklar ve Özgürlükler Hareketi (MÖH), Rusya’ya yönelik yaptırımların daha etkin uygulanmasına ve ülkede yaptırımların daha etkin uygulanmasına yol açmıştır. Rus lobisinin etkisini azaltmayı amaçlayan bir yasa tasarısı hazırladıkları öğrenildi.

Eylül ayında tatillerinden dönecek olan milletvekillerinin Bulgaristan’daki Rus tesisi “Kamchiya”nın statüsü konusunda da girişimde bulunmaları öngörülüyor.

Bulgaristan, hiçbir Rus vatandaşına kişisel yaptırım uygulamayan tek Avrupa Birliği (AB) üyesidir. Ülkede yaşayan 300 binden fazla Rus, 500 binden fazla mülke sahip.

Rusya’nın Bulgaristan’daki dev fabrikası “Kamchiya”

Parlamentodaki sol partiler ve Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in yanı sıra Rus diasporasının da desteklediği Rusya’nın, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında “Kamchia” adında dev bir tesisi bulunuyor.

2008 yılında 300 dönümlük bir alan üzerine inşa edilen tesis, 2010 yılında dönemin Başbakanı Boyko Borisov ve Moskova Belediye Başkanı Yuriyi Lujkov tarafından hizmete açıldı.

Oteller, konferans salonları, havuzlar, hastane ve daha birçok eşyadan oluşan Kamçiya, şartları belirsiz bir yasal düzenleme ile Rusya’ya teslim edildi.

haber-kahramankazan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu