Haber

İran Uzay Ajansı Hazar Denizi’nde Su Seviyesi Düşüşü Uyarısı Verdi

TAHRAN, 13 Ağustos (Xinhua) — İran Uzay Ajansı (ISA) Cumartesi günü Hazar Denizi’nin su seviyesinde son yıllarda önemli bir düşüş olduğu konusunda uyarıda bulundu.

İran’ın yarı resmi Tasnim haber ajansının haberine göre ISA Sözcüsü Hüseyin Dalirian, ISA’nın uydu görüntülerine dayalı araştırmasının, suların azalması nedeniyle kıyı şeridinin geçtiğimiz yıllarda özellikle son 24 ayda ilerlediğini gösterdiğini söyledi. Hazar Denizi’nin kuzey kesiminde aynı seviyeye ulaşırken, güney kesiminde çok az ilerleme kaydedilmiştir. değişiklik olduğunu belirtti.

Su seviyesindeki düşüşün ciddi ve önemli olduğunun altını çizen Dalirian, bunun önümüzdeki yıllarda kıyı devletleri için potansiyel çevresel sorunlar oluşturabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Tasnim’in Cuma günü İranlı çevre yetkilisi Mücteba Zoljoudi’ye verdiği demeçte, Hazar Denizi’nin ekolojik dengesinde doğal olarak sinüzoidal dalgalanmalar yaşanırken, denizdeki su seviyesinin son yirmi yılda anormal bir şekilde düştüğünü söyledi.

Zoljoudi, Hazar Denizi’nin su seviyesinin Mart 2023’e kadar olan 12 ayda 26 santimetre, 1996’dan bu yana ise yaklaşık 2 metre azaldığını söyledi.

Tasnim’in raporuna göre, diğer doğal faktörlerin yanı sıra, öncelikle Volga Nehri’nden denize su akışının azalması nedeniyle Hazar Denizi’nin suyu son 30 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

İran, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan ve Türkmenistan’ın Hazar Denizi’ne kıyısı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu