Ekonomi

Kurban Bayramına Hazırlık: Doğu Anadolu’dan Batı İllerine Kurban Kurbanları

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın önemli merkezi Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki kurbanlıklar batı illerine gönderilmeye başlandı. Kurban Bayramı öncesi Erzincan’dan batı illerine gönderilen kurbanlıkların gerekli sağlık ve ulaşım koşulları sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.

Çeşitli illere gönderilen kurbanlık hayvanlar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. Erzurum-Erzincan karayolu üzerindeki polis denetim noktasında canlı hayvan sevk kontrol noktası oluşturan gruplar, canlı hayvan taşıyan TIR ve TIR’ları durdurarak hayvanların pasaport, sağlık raporu ve sevk bilgilerini inceliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, kurbanlık hayvanların usulüne uygun taşınması gerektiğini belirterek, “Özellikle yurdun doğusundan nakledilen kurbanlık hayvanlar, Erzincan üzerinden batıya gönderiliyor. Bunun için veteriner hekimler eşliğinde yol denetimleri yapıyoruz. Erzurum, Kars, Iğdır ve Ağrı’dan gelen kurbanlık hayvanların muayenesi.Sağlık raporu ve Veteriner sağlık raporu olmasına dikkat ediyoruz ve olmasını istiyoruz.Ayrıca hayvan pasaportlarının kimlikli tutulup tutulmadığını kontrol ediyoruz. Her hayvan için kartlar hazırlanıyor. Belgeleri olup olmadığını da kontrol ediyor.” sözlerini verdiler. – ERZİNCAN

haberbesni.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu