Ekonomi

New York Borsası Günü Düşüşle Tamamladı

YENİ New York borsası günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi yaklaşık 200 puan kayıpla yüzde 0,57 düşüşle 34.443,19 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,7 düşüşle 4.465,48 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 1,06 düşüşle 13.872,47 puana geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) istikrarlı faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair endişeler artarken, borsalarda olumsuz bir seyir gözlendi.

Makroekonomik bilgiler açısından bakıldığında, ABD’de dış ticaret açığı temmuz ayında aylık bazda yüzde 2 artarak 65 milyar dolara ulaştı. Temmuz ayında ülkenin ihracatı yüzde 1,6 artışla 251,7 milyar dolara ulaşırken, ithalatı ise yüzde 1,7 artışla 316,7 milyar dolara ulaştı.

Ülkede konut kredisi başvuruları, faiz oranlarındaki düşüşe rağmen geçtiğimiz hafta Aralık 1996’dan bu yana kaydedilen en düşük seviyeye geriledi.

ABD’de Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün (ISM) hizmet kolu Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), ağustos ayında 54,5 ile piyasa beklentilerinin üzerinde seyrederek, üst üste sekizinci ayda da hizmet bölümünün büyüdüğünü gösterdi.

Öte yandan Fed, ülkedeki ekonomik aktivitenin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunu yayınladı. Raporda, ekonomik büyümenin temmuz ve ağustos aylarında “ılımlı” olduğu ve istihdam artışının ülke genelinde yavaşladığı belirtildi.

Analistler, ABD’de 2 yıllık hazine tahvili getirisinin yüzde 5’in üzerinde olduğunu ve artan hazine getirilerinin riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Hazine getirilerindeki artışın beklentilerin üzerinde gelen ekonomik verilerle örtüştüğünü kaydeden analistler, hizmetler sektörüne ilişkin güçlü verilerin de faiz artırımlarının devamı ihtimaline ilişkin endişeleri artırdığını söyledi.

Analistler, ABD ekonomisinin hem imalat hem de imalat dışı kollarına ilişkin son bilgilerin fiyatların “yanlış yönde” ilerlediğini gösterdiğini belirtti.

Öte yandan F-35 jetlerine ilişkin teslimat iddialarından vazgeçen ABD’li savunma devi Lockheed Martin’in hisseleri yüzde 5’e yakın değer kaybı yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu