Ekonomi

New York borsası yüksek açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi 60 puandan fazla yükselerek yüzde 0,18 artışla 33.370,58 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,19 artışla 4.138,54 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 artışla 12.350,52 puana yükseldi.

ABD’deki borç limiti ikilemi yatırımcıların odağında olmaya devam ederken, haftanın son işlem gününün açılışında borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Beyaz Saray yetkilileri, Başkan Joe Biden’ın Kongre başkanları ile bugün yapılması planlanan borç limiti toplantısının önümüzdeki haftaya ertelendiğini belirtirken, başkanlar gelmeden çalışanların bu kapsamda çalışmalarına devam edeceği belirtildi. yine orta.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Kongre’nin borç limitini yükseltmemesi halinde ekonomik bir felaketle karşı karşıya kalacaklarını, nakitlerinin ne zaman biteceğine dair hala bazı belirsizliklerin olduğunu belirtti.

Yellen, geçtiğimiz haftalarda iş dünyasının önde gelen isimleriyle konuyu görüştüğünü belirterek, önümüzdeki hafta üst düzey banka yetkilileriyle borç limiti konusunda görüşeceklerinin bilgisini verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarını takip eden Fed Yönetim Konseyi Üyesi Michelle Bowman, enflasyonun yüksek kalması ve istihdam piyasasının sıkı kalması durumunda piyasayı kontrol altına alacak uygun şekilde kısıtlayıcı bir duruşun sürdürülmesi için ek para politikası sıkılaştırmasının uygun olabileceğini söyledi. enflasyonu azaltmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu