Haber

Van’da depremzedeler anısına fidan dikildi

KAMYONET –Van Çevre Derneği (ÇEVDER), depremlerde hayatını kaybedenler için Van’ın Adıyaman Köyü’nde fidan dikti.

Ağaç dikme etkinliğine ÇEVDER’in yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, HDP Van İl Örgütü, Van Barosu avukatları ve doğa aktivistleri katıldı.

Fidanların dikilmesinin ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı ÇEVDER Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Jiyan Özkaplan okudu. Özkaplan, “Kuraklığın çözümü yeşil alanları artırmak ama yeşil alanlar her geçen gün katlediliyor” dedi.

“SAVAŞ EN BÜYÜK EKOLOJİK HASARDIR”

Özkaplan, “Her başvurunun rant ve faiz ilişkisine dayandığını ve canlı hayatın her geçen gün daha büyük tehdit altında olduğunu” belirten Özkaplan, şunları kaydetti:

“Kürdistan coğrafyası başta olmak üzere tüm Türkiye ve Kürdistan’da ormanları katleden ormansızlaştırma politikalarıyla hayatı tamamen ortadan kaldırma girişimiyle karşı karşıyayız. Kürdistan’da savaş sırasında yok edilen ormanların yanı sıra binlerce ağaç da kökünden söküldü. son yıllarda ‘güvenlik’ bahanesiyle ormansızlaştırma ve nüfusu azaltma ve ‘yok etme’ politikaları sürdürülüyor. Savaş en büyük ekolojik yıkımdır.”

‘VAN’DA KİŞİ BAŞINA YEŞİL ALAN 1 METREKARE’

Yaşam için minimum 10 metrekare yeşil alan gerektiğini söyleyen Özkaplan, Van’da bu alanın 1 metrekareden az olduğunu belirtti.

Özkaplan, “Siyasi ve rant odaklı nedenlerle devlet pratiği haline gelen kurumsal iktidarla sistemi yaygınlaştırmaya çalışmak, doğayı yok ettiği gibi hafızayı da tamamen silmeye yönelik yapılıyor. Tıpkı ormanlara yapılan müdahale gibi, müdahale kentlerde, kırsalda, tarım alanlarında ve sulak alanlarda bunun somut bir göstergesi olduğunu belirten Doğan, “Kapitalizmin yüzü, doğadan kopuk hiyerarşik kararlarla tüm alanlara yayılıyor” dedi.

‘TÜM TOPLULUĞU BİZE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ’

“Biliyoruz ki yeryüzünü yeşertecek, güneşin parlaklığını umuda çevirecek olan biziz” diyen Özkaplan, fidan dikim etkinliğini bu yıl depremde hayatını kaybedenlere adadıklarını sözlerine ekledi.

Özkaplan, “6 Şubat depreminde hayatını kaybedenlerin anısına fidan dikerek başlayacak etkinliklerimize tüm halkımızı katılmaya davet ediyoruz. İçimizdeki Nevruz, Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin sistemin betonuna karşı aldığı kararla Van Ekoloji Komisyonu ve Van ÇEVDER’i ‘Fidanla Hayata Sahip Çık’ etkinliğine sahip çıkmaya ve duyarlı olmaya çağırıyoruz. dedi.

‘VAN’DA BİR ORMAN VAR’

TEMA Vakfı Van Edremit İlçe Temsilcisi Bahis Fazilet, dikim etkinliğinin ortasında kaldı. Fidan dikiminin ardından konuşan Fazilet, Van’ın “orman fakiri” şehirler arasında yer aldığını belirtti.

Erdem, Van’da Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait fidanlık eksikliği olduğunu, talep edilen fidanların Elazığ’dan gönderildiğini söyledi.

Erdem, “Van’da tek orman var. Bunun çoğaltılmasını, ağaçlandırma alanlarının çoğalmasını istiyoruz. Ne kadar çok ağaç o kadar oksijen olacak. Farkındalığı artırdığımız sürece herkes destek verir.”

haberegirdir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu